Ilustrimi grafik nga Observer.al

Milazim KrasniqiNga Prof. Dr. Milazim Krasniqi

Kriza kronike e mendimit intelektual dhe shkencor ndër shqiptarë, tashmë ka filluar të prodhojë elementet e paragjykimeve dhe përçarjeve brenda kombëtare. Jo rastësisht provokimi  ka filluar te sporti, aty ka pati filluar të saldohej uniteti i brishtë kombëtar.  Armiqtë e kanë përllogaritur saktë ku duhet të godasin. Ata nuk e kanë as me Majlinda Kelmendin as me Milot Rashicën. Ata dhe sponsorët e tyre e kanë një konflikt serioz me kombin tonë. Duan ta përçajnë nëpër linjat, ku llogarisin se ka më shumë emocione e dobësi uniteti ynë, te sporti dhe te besimi fetar.

Mendimi intelektual dhe shkencor është dashur gjatë këtyre viteve t’i ndërgjegjësojë shqiptarët për realitetet e reja dhe sprovat e reja kombëtare: me pavarësimin e Kosovës, ne tashmë jemi një komb me dy shtete (e me disa territore etnike jashtë të dyjave) jemi sikundër që kemi qenë e do të mbetemi gjithmonë, një komb me tre fe, ku duhet të respektohet diversiteti fetar, se jemi një komb i varfër, që mund të pasurohet vetëm duke e ndërlidhur ekonominë, arsimin, kulturën kombëtare dhe duke i identifikuar saktë interesat strategjike kombëtare, pra edhe emëtimin e miqve dhe të armiqtë realë e potencialë.

Fatkeqësisht, kombi ynë sot për sot është i zhveshur nga mendimi intelektual dhe shkencor e me këtë edhe nga vlerat e nacionalizmit  të mirëfilltë shqiptar. (Stalinizmi dhe neoliberalizmi me mbeturinat dhe variacionet e tyre  janë antinacionalizëm dhe antikombëtarizëm gjithmonë.) Ndërsa, asnjë komb në kontinentin tonë as nuk është krijuar e as nuk arrin të mbijetojë pa nacionalizmin e mirëfilltë – gjeneratorin e bashkimit, integrimit, identitetit, fuqizimit dhe zhvillimit. Ata që e shajnë veten, (pra njëri- tjetrin, ata që e luftojnë fenë e vet ose fenë e njëri tjetrit, ata që rivalizojnë aty ku duhet të jenë të bashkuar, ata janë pararoja e armiqve që presin në pusi.

Rilindasit tanë e morën fuqinë nga respektimi  që u bënë diversiteteve brenda kombit, prandaj edhe e patën atë sukses që e patën – formimin e një kombi modern shqiptar.

(Për më shumë për këtë temë kam shkruar librin “Nacionalizmi shqiptar”, ama pak njerëz e kanë vu ujin në zjarr për ekzistimin e tij.)

Observer.al

2 KOMENTE

  1. kte heret ne nji ligjerat te tij Ef, mulla JAKUP Asipi r.a Ka treguar per keto perqarje ne mesë te popullit tonë , dhe kjo tani po ndodhë, epo mereni me mende kur te bahen 2 Ushtri, ajo KS-AL, qka mundet me u ba aty,sepse qarqet Shoviniste nuk flejnë ata llogarisin dhe mu aty ku ata e parashohin Godasin Prandajë ju neper pushtete ne te dyja anet keni Kujdesë te Madhe se ju mallkon Historia..

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.