rohinga - Rezultatet e kërkimeve

Nëse nuk jeni të kenaqur me rezultatin, ju lutëm bëni një kërkim tjetër

Fushata e re ushtarake në Mianmar rrëzikon të zhdukë të gjithë muslimanët e mbetur rohinga

Nga CJ Werleman Tetëmbëdhjetë muaj kanë kaluar që kur fushata gjenocidiale e Myanmarit detyroi 800 mijë rohinga të iknin nga shtëpitë e tyre e të gjenin strehim në kufirin me Bangladeshin. Por tani kanë dalë prova të reja që dëshmojnë se junta ushtarake në Yangon, e cila është një kuazi-demokraci, po përdor sulmet tokësore kundër separatistëve arakanë si pretekst për të "spastruar", një herë e përgjithmonë, 500 mijë rohingat e mbetur në vend. Gjithashtu, ka arsye të forta për të besuar se kjo valë e re dhune kundër pakicës muslimane ka gjasa të jetë më e egra që është parë deri...

Nobelistë dhe liderë botërorë letër të hapur OKB-së: shpëtoni rohingat

Me dhjetëra fitues të Çmimit Nobel e kanë kritikuar liderën e Mianmarit, Aung San Suu Kyi se nuk u ka siguruar muslimanëve rohinga të drejtat bazike të njeriut në shtetin Rahkine, duke i kërkuar asaj që të ndërmarrë veprime të menjëhershme për t’i dhënë fund “spastrimit etnik dhe krimeve kundër njerëzimit” ndaj muslimanëve. Në një letër të hapur drejtuar Organizatës së Kombëve të Bashkura, 23 përsonalitete botërore, përfshirë 13 fitues të Çmimit Nobel dhe 10 liderë botërorë, kanë shprehur zgjënjimin e tyre ndaj asaj që ata e shohin si dështim të udhëheqëses së Mianmarit për të siguruar të drejtat e...

Raporti: 23 mijë familje muslimane rohinga janë përzënë nga shtëpitë e tyre që nga tetori

Observatori Rohinga për të Drejtat e Njeriut raporton se të paktën 23 mijë familje muslimane rohinga aktulisht po jetojnë pa strehë mbi kokë, pasi janë përzëne me forcë nga shtëpitë e tyre që prej dates 9 tetor.  Raporti shton se më shumë se 16 mijë njerëz kanë ikur nga Shteti Arakan, 264 janë arrestuar dhe mbi 100 të tjerë janë vrarë. Ndërsa 1,077 shtëpi janë djegur me themel. Më herët, Organizata e Kombëve të Bashkuara i bëri thirrje Mianmarit që të hetonte akuzat se forcat e sigurisë kishin vrarë civilë të pa armatosur, djegur fshtatra dhe kryer arrestime arbitrare në...

Si dështoi fituesja e Çmimit Nobel që t’u dalë në krah muslimanëve rohinga

Nga bordi editorial i New York Times Rohingat janë një minoritet musliman në Mianmarin me shumicë budiste, të cilëve u janë mohuar në mënyrë të vazhdueshme të drejtat bazë: nënshtetësia, liria e fesë, arsimimi, martesa dhe lëvizja. Me dhjetra e mijëra rohinga janë përzënë me dhunë nga shtëpitë e tyre në vitin 2012; vitin e kaluar shumë prej tyre u përpoqën t’i shpëtojnë përsekutimit dhe shkatërrimit duke mësyrë dëshpërimisht detin. Daw Aung San Suu Kyi – udhëheqja e Mianmarit dhe fituesja e Çmimit Nobel për Paqen – nuk pëlqen t’i quajë rohinga, emri që ata përdorin, pasi nacionalistët budistë duan ta...

Disa paragjykime ndaj muslimanëve që janë produkt i islamofobisë

Nga Mirna Alsharif | CNN Ka gati 2 miliardë muslimanë në botë dhe numri vazhdon të rritet me shpejtësi. Megjithatë, Islami vazhdon të keqkuptohet nga shumë njerëz, gjë që i ka lënë vendin islamofobisë dhe madje dhunës kundër muslimanëve. Edhe pse islamofobia ekziston shumë përpara 11 shtatorit, mospëlqimi ndaj Islamit dhe muslimanëve u kthye në një armë në shërbim të luftës dhe politikës në botën pas 11 shtatorit , thotë Dalia Mogahed, drejtoreshë e kërkimit në Institutin për Politika Sociale dhe Mirëkuptim (ISPU). Mogahed dhe të tjerë thonë se islamofobia e pas-11...

Shpresë dhe skepticizëm: çfarë presin muslimanët nga presidenca e Bidenit

Nga Dr. Omar Suleiman Përgjatë 20 viteve të fundit, muslimanët amerikanë kanë qenë në një udhëkryq me kandidatët për presidentë dhe me dy partitë politike më të mëdha në përgjithësi. Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000, shumë muslimanë votuan për Xhorxh W. Bushin dhe për shkak të mbështetjes ndaj konservatorizmit të dhembshur dhe premtimit të tij për t’i dhënë fund provave sekrete të paraqitura në gjykatë, të cilat synonin kryesisht komunitetin musliman. Por pas 11 Shtatorit, Presidenca e Bushit doli të ishte ankthi më i keq i muslimanëve. Administrata nisi dy luftra shkatërrimtare ndaj dy vendeve me shumicë muslimane, Afganistanit dhe...

Përballja me shkeljen e të drejtave të njeriut të komuniteteve muslimane në botë: roli në rritje i OIC

Nga Cihat Battaloğlu Shkelja e rëndë e të drejtave të njeriut ndaj komuniteteve muslimane nëpër botë vazhdon të lërë më mijëra muslimanë të pastrehë, të lënduar ose të vdekur. Fatkeqësisht, lista e përdhosjeve ndaj muslimanëve është e gjatë dhe shqetësuese: Palestina, Mianmari, Kashmiri, e lista vazhdon.  Kur shikon shkeljet mizore të të drejtave të njeriut me të ciat përballen komuniteteve muslimane nëpër botë, nuk mund të mos vëmë në dukje se kjo duhet të jetë një nga shqetësimet kryesore të komunitetit ndërkombëtar. Të gjithë aktorët ndërkombëtarë duhet të mbajnë një qëndrim të ashpër kundër këtyre shkeljeve barbare, të cilat janë fyerje...

Vuajtjet e muslimanëve Rohingya mund të kuptohen vetëm duke i parë me sy

Nga Maha Akeel | Ata rrinin të heshtur në kampet e tyre të improvizuara, me shikimin e mbushur me frikë, dëshpërim e pasiguri. Në fillim ngurruan të na flisnin, por pas disa pyetjeve, nisën të na rrëfenin historitë e tyre të tmerrshme se si ishin sulmuar papritur e si u ishte dashur të arratiseshin nga shtëpitë e tyre të djegura, të ndjekur nga plumbat dhe granatat, pa asgjë me vete përveç rrobave të trupit. Mezi i kishin mbijetuar udhëtimit të rëndë me këmbë që kishte zgjatur disa javë, duke kaluar lumenj e xhungla për të arritur nga Mianmari në...

Makabritetet e Mianmarit, njihuni me nobelisten e turpit

Një pjesë e botës kanë kthyer vëmendjen këto ditë tek një prej plojave më të tmerrshme njerëzore, atë që po ndodh në Mianmar. Atje, shumica budiste, përfshirë dhe strukturat qeveritare, po ushtrojnë një genocid të paparë e të padëgjuar mbi një komunitet pakine të quajtur Rohingya, të përbërë nga banorë muslimanë. Pamjet që vijnë nga Mianmari, shfaqin llahtarat e njeriut mbi njeriun, pa asnjë vraje ndërgjegje nga autorët e masakrave. Dhe i gjithë ky zhvillim makabër, ka në qendër një nobeliste paqeje, tregues kuptimplotë i marrëzisë se ca çmimeve, përfshirë dhe vetë Nobeli-n, që jo në pak raste ngjajnë sa...

The Global Found

Events This is the heading Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. This is the heading Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. This is the heading Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. This is the heading Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit....