Ngjarjet e mëdha që u përlyen me dyshime: nga 11 Shtatori...

Sulmet terroriste të këtij fillim shekulli kanë ndryshuar përgjithmonë mënyrën tonë të jetesës. Në një mënyrë apo një tjetër ato kanë prekur jetën e...

Nëse Jezusi do të vinte këtë vit, Betlehemi do të ishte...

Nga Mehdi Hasan Kjo është periudha e Krishtlindjeve. Por këtu duhet të marrin në konsideratë një pyetje: A do të kishin qënë në gjendje Maria...

Pse muslimanët po heshtin ndaj rastit të Tarik Ramadanit?

Nga Khaled Abou El Fadl Ajo që po ndodh në Francë me shkollarin zviceran Tarik Ramadanin është e turpshme dhe poshtëruese. Nuk mund të hesht...

Siria midis mëshirës së Turqisë dhe planit të Europës

Nga Erdal Tanas Karagöl | Yeni Şafak Problemi i refugjatëve sirianë që filloi me ardhjen e refugjatëve sirianë në Turqi në 2011, nuk është më një...

“Rusët dhe serbët do ta shpëtojnë botën”

Vizita e kryeministrit të Serbisë në Rusi, ka shërbyer si një moment i përshatshëm për të shpalosur planet që kanë rusët që nën pretekstin...

Përballë një Serbie gjenocidiale të rilindur

Në Serbi kanë shpërthyer kërcënimet ndaj Kosovës, siç shpërthen një kanalizim. Gojët e ndyra të fashistëve të tërbuar serbë nuk zgjedhin fjalë, veçse shfryjnë...
Në foto: Egesta Lopci (në të majtë) dhe Eriomina Shahaj (në të djathtë).

Njihuni me dy gratë muslimane që çuan një pjesëz të Shqipërisë...

Suksesi përkufizohet në mënyra të ndryshme në varësi të asaj që njerëzit i japin përparësi. Për dikë suksesi mund të jetë pasurimi e për...

Si dreqin arriti Donald Trumpi të bëhej president?

Nga Prof. Dr. Milazim KrasniqiAutori është studiues, gazetar. Ai është autor i librit të njohur "Nacionalizmi Shqiptar" dhe shumë veprave të tjera. Sinjalet janë që...

Maskarada e “ithtarëve të demokracisë” ndaj puçit ushtarak në Turqi

Nga Bujar M. Hoxha Qejfmbetja duket hapur, dëshpërimi lexohet në sy e perceptohet në zërat e dridhur: si na shpëtoi dhe këtë radhë? Ku dreqin u...

Ballkani, gropa septike që duhet mbyllur sa më shpejt

Ballkani është dhe do të mbetet rajon i trazuar, sepse është rajon në të cilin disa nga shtetet më të fuqishme (Greqia, Bullgaria e...