Në foto: Pamje nga falja e namazit të Kurban Bajramit në Sheshin Skenderbej me datë 1 Shtator 2017.

Shpesh herë i them vetes: a ia vlen të reagosh pas çdo ngjarje të paqenë, vetëm pse ajo bëhet e qenë dhe merr përmasa të frikshme nga një botë virtuale, që më shumë i ngjan një amfiteatri gladiatorësh play station, “luftëtarët” e së cilit pasi kanë shqyer sytë gjithë natën para ekranit të smartphonit a PC-së, duke kullotur ka mund nëpër web, gjejnë pak adrenalinë duke shkrydhur muskujt e përgjumur të trurit dhe të gishtave në betejat virtuale të rrjeteve sociale?

A duhet të reagohet për çdo idiotësi që prodhon kjo botë virtuale?

Problemi dhe halli që na ka zënë është se kjo botë virtuale po bëhet gjithmonë e më e vërtetë, aq sa njerëzit aty po ndjehen më të realizuar se sa në botën fizike!

Kjo situatë të sjell ndërmend distopinë “Surrogates”, ku jeta e bedelëve robotë vlerësohej më reale sesa ajo fizike, nga ata që vegjetonin me shumicë në atë botë, në shtratin e shtëpisë.

E një problem tjetër akoma më i madh është, turmëzimi i mediave dhe i rrjeteve sociale, ku edhe intelektuali shpesh bie viktimë e kësaj dehje kolektive, e që të kujton 97-ën famëkeqe, ku edhe profesori i ekonomisë fuste paratë me fajde në firmat piramidale!

Edhe nëse flet me mend, kakofonia e zhurmës së turmës, me gjithë ata që i janë bashkuar asaj, nuk të lë vend të dëgjohesh nga shumica, sepse ashtu siç në këtë zhurmë të fundit qenë shkaktarë njerëz vip-a të rrjetit, ashtu edhe në rastin e një reagimi të mençur që vjen nga një X, pak i njohur ose i panjohur, do të mbytet dhe nuk do t’ia vërë veshin shumëkush, nga turma vip-ndjekëse.

Problemi tjetër është se njerëzve të sotëm, të shpërlarë nga trutë, që u duket se dinë gjithçka, sepse shohin TV dhe përdorin gjithë ditën internetin, u pëlqejnë sensacionet dhe gjëmat, u pëlqen të ketë patjetër diçka, edhe kur nuk ka, ajo duhet të bëhet me zor që të ketë, përndryshe nuk ka adrenalinë, nuk ka jetë virtuale-reale, e pa këtë palo jetë, ky soj njeriu i tillë mbaron së qeni surrogato.  

Çfarë të bësh? Të heshtësh apo të flasësh? Njëlloj si dilema e Hamletit “to be or not to be”.

Kështuqë dilema është e madhe, ndaj dhe i mirëkuptoj si ata që heshtin si ata që flasin urtisht.

Tani, për t’i thënë edhe unë, jo shumë i rëndësishmi, dy fjalë, pasi kam zgjedhur më shumë të heshtë:

E gjithë situata e krijuar nga skenografia e faljes së Bajramit në sheshin Skënderbej, është kokë e këmbë një situatë absurde, që buron nga njëra anë nga një interpretim tendencioz dhe dashakeqës, nga ata që rrinë gjithë kohën me lupë në dorë për të parë se çfarë bëjnë e nuk bëjnë muslimanët, si falen, si vishen, si ulen e si ngrihen, si krihen e si rruhen… dhe nga ana tjetër nga një tufë naivësh, me shkollë e pashkollë, për fat të keq edhe intelektualë disa, që bien preh e këtij budallallëku, duke ngjeshur armët e nacionalizmit dhe vënë kushtrimin për luftë ndaj cenimit të nderit kombëtar!

Tashti se çfarë ka ndodhur, nuk ia vlen ta rithemi, sepse fotot dhe filmimet janë aty, për të gjithë ata që nuk ishin vetë aty ku ndodhi dhe nuk ndodhi asgjëja. Gjithë muhabeti qëndron tek interpretimi dhe subjektivizmi se me cilin krah do të jesh, apo do t’i kritikosh të dy. Por, a jam unë subjektiv në qëndrimin tim, padyshim që askush nuk i shpëton dot subjektivizmit, ama di të them me shumë objektivitet se sikur ca tipa, që dihen e s’dihen për mllefin e tyre ndaj muslimanëve praktikantë, të mos e kishin bërë zhurmë këtë gjë, askujt nuk do t’i kishte bërë përshtypje dhe nuk do ta merrte për të madh faktin se, para shtatores së Skënderbeut në drejtim të veriut ishin vënë dy ekrane në një distancë disa metra larg dhe që pengonin pamjen e tij vetëm për një pjesë të atyre që faleshin përballë tij. Për të mos folur për fjalën “mbulim” që u lakua kaq shumë, sa do t’i detyronte hartuesit e fjalorit të shqipes që këtë zënien e pjesshme të shikimit nga një pjesë ta shtonin në kuptim të dymbëdhjetë nga njëmbëdhjetë që ata kanë përmendur për të në fjalor. Lerë pastaj ferexhenë e ndonjërit, që s’do mend e kalem të thuhet se pse e bën.

Dhe për mua këtu nis e bitis gjithë çështja, pastaj reagimet pro, kundra, asnjanës, heshtje, injorim, tallje, kërcënim, ngrefosje …etj. dihen dhe priten.

O njerëz mos i jepni kaq shumë rëndësi ca tipave dhe broçkullave që thonë dhe nuk e kuptojnë se ata ose keqpërdoren, në rastin më të mirë nga nxitimi i tyre, ose janë vetë pjesë e orkestrimit të kësaj katrahure, që kërkon të penalizojë me çdo kusht muslimanët praktikantë të këtij vendi si jopatriot e të huaj, si turq e arab, si lindor e aziatik, si kështu e ashtu… e që kërkon me çdo kusht të pakoj atë numër të madh njerëzish besimtarë që mbushin sheshet e qyteteve çdo Bajram.

Ndërkohë që pa i hyrë shpjegimeve fetare, që një pjesë as nuk i kuptojnë dhe për më tepër nuk i vlerësojnë në këto momente histerie kolektive, e ca bëjnë edhe hoxhën duke të dhënë “kundër-argument” e marrë për të mirëqenë akuzën, di të them se ishim shumë mirë duke u falur aty në bulevard ku ishim, as i prishnim terezinë të prishurve mendsh, që shohin vetëm skiç ose drejtë si kali, e as na prishnin terezinë tonë të festës dhe as se çfarë shtatore kemi para në momentin e faljes.

Kështu që këtej e pas, bashkia dhe organizatorët ta marrin parasysh këtë gjë, e të na dëgjojnë edhe ne të parëndësishmëve, që s’na e vunë veshin herën e parë, në mënyrë që t’i kthejmë qetësinë dhe harenë e festës kësaj dite. 

Observer.al
Justinian Topulli
Bëhuni fans!

3 KOMENTE

  1. Krye keput jashte temes mbulesa u shoqerua me perkatesi heroike qe duhet te kemi ndaj skenderbeut ne si musliman dhe jo vet fakti mbulesa Distancimi nga Skenderbeu ne menyre te hapur rikthen indentitetin tone si musliman te republikes se Shqiperis pa u ngateruar me besimet e tjera

  2. ky skenar sipas te dhenave fundit konfidencjale eshte bere me 2 qellime e para për ti tregu europër qe kemi ekstremist qe po vlojne ne shqipëri dhe na jepni para ket teze ka rama 4 vjet qe e thot tani ne bashkpunim me kmsh po realizon e dyta eshte evidentimi radilalve brenda grupit drejtues te hoxhallarve qe te eleminohen disa zera pra ky orkestrim vjen ne bashkpunim kmsh qeveri bashki

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.