Në foto: Presidenti i zgjedhur amerikan Donald J. Trump.

Milazim KrasniqiNga Prof. Dr. Milazim Krasniqi

Nuk e njoh politikën amerikane, prandaj nuk kam dhënë asnjë mendim as për zgjedhjet e fundit. Fatmirësisht, nuk më ka kërkuar as ndonjë media mendim. Rezultati i zgjedhjeve tregoi se edhe njohësit e politikës amerikane, edhe vetë mediat amerikane, kanë “hedhur fall”.

Tani, pas këtij rezultati në dukje të papritur e shokues, mund të kuptohet më lehtë pse ka ardhur ky rezultat dhe çfarë mund të presim.

Ky rezultat ka ardhur nga mënyra se si mediat, elitat dhe shoqëria amerikane e kanë trajtuar botën jashtë-amerikane në dy dekadat e fundit, veçmas pas vitit 2001. Shkulmet e paprera të sulmeve islamofobike ndaj muslimanëve e kanë prodhuar islamofobinë, sulmet ndaj hispanikëve e kanë forcuar ksenofobinë, sulmet ndaj zezakëve e kanë rikthyer sindromin racist, nënçmimi ndaj femrës, vetëm sa e ka përligjur atë që transmetojnë mediat pa pushim dhe që realisht ndodh me femrën në shoqërinë amerikane.

Islamofobia, ksenofobia, racizmi dhe urrejtja gjinore, ishin në themelet e fushatës së Donald Trampit. Ai mund të mos jetë fare islamofob, as ksenofob, as racist, as femër-urrejtës, por strategët e fushatës së tij e kanë kuptuar se këto kontigjente votuesish tashmë ekzistojnë dhe u kanë dhënë ofertën e duhur. Pra, fitorja e Trampit është disfata e liberalizmit koketues e hipokrit amerikan.

Për më tepër, bota ka ndryshuar rrënjësisht në këto 30 vite, edhe pa hipokrizinë e liberalizmit amerikan, po në disa raste edhe falë tij: sot ekziston një Kinë tjetër nga ajo e Mao Ce Dunit, një Rusi tjetër nga ajo e Boris Jelcinit, një botë arabe tjetër nga ajo e Mubarakut, Sadam Husejnit e Gadafit, një Evropë tjetër nga ajo e Theçer-it, Kolit e Miteranit. Logjikisht, do të ketë ndryshuar edhe Amerika e Reganit, Bushit (plak) e Bill Klintonit. Mbase pa e kuptuar ndryshimin e madh mediat dhe as elitat amerikane, ato që Fared Zakaria i quan “aristokracia amerikane”. Por, ky burri shihet që e paskësh kuptuar ndryshimin e botës. Prandaj ai flet për miqësi me Rusinë, për ashpërsim me Meksikën, për ftohje e injorim me Evropën, për rishikim raportesh me Kinën, etj.

Çfarë mund të pritet nga politika e re, e identifikuar me presidentin e ri amerikan, në raport me këtë botë të ndryshuar?

Mund të priten këto zhvillime: 1. Promovimi i izolacionizmit dhe fuqizimi i grupeve sociale, politike e intelektuale me orientime islamofobike, ksenofobike, raciste e antifeministe. 2. Partneriti i ri i SHBA-ve me Rusinë (me Britaninë jashtë BE-së) mund ta rikthejë partneritetin e tipit Ruzvelt-Stalin-Çerçill dhe një rikonfigurim të interesave të këtyre tre fuqive. 3. Injorimi i Gjermanisë dhe Francës, për ta gjunjëzuar, (ose rizgjuar) BE-në, por gjithsesi me një BE të margjinalizuar. 4. Frenimi i ambicieve ekspansioniste e proteksioniste të Kinës, veçmas ndaj tregjeve amerikane. 5.Amerika Latine do të jetë nën presion të tmerrshëm, veçmas Meksika.  6. Sferat e influencës në Lindjen e Mesme do të rindahen mes SHBA e Rusisë, duke nxjerrë jashtë loje dokrinën e deritashme Sykes-Pikot. 7. Sa i përket Ballkanit, mund të rritet ndikimi i Rusisë edhe më shumë, pra Serbia mund të rifuqizohet.

Observer.al

8 KOMENTE

  1. krejt jan kesi lloj terrorista radikala ektreista kryqezatat pafet qafirat me terrorizem vrasje maskra gjenocida ni lloj jan edhe trupi radikal terrorist ektremist i rrezikshem ku klux klani rrepoplikanat si xhorgj dy kriminelat qna terroristat vrastart e dhjetra miliona fmive popullit kan ba xhorxh bush terroristi kriminei klintoni pak ma pak obama nana terrorizmit vetem xhorgj bushat putini millosheviwat qetnikt me mjekkra kryqezates radkale izrael qift arabt rusis amerikes evropes gabelt qifutet terroristat kryqezazes qifute jan ma terrorista ektremista radikala fanatika kryqzates kriminelat qifut si asadi siris irakut putini rusis sllavet ballkant millosheviqat franv´ca kryqw terrorizmi kryqezatave anglia gjermania krejt evrop terroriste kryqezatave naziste fashiste radikale ektremiste

  2. Paj ma mir trampi se hillary qe ka urdhnu vrasjen e sirianve e palestinezve bombardimet nlibi etj. Shpresoim qe te jet president i mir per te gjith se dekllarata e par si president ske keq.

  3. Po se mos ke menduar per gje tjeter ti vec disfatave tona te … pikeshit te basketbollit nga mesi i fushes sapo mbaron ora e mesimit dhe nuk quhet me fitorja per kampin kundershtar tendin por per te preferuarit e tu qe ndonese ecin mbi dy kembe si ky Donald Trampi ketu psh qe se pse me kujton Marsela Avdullain te perfaqesuar nga mbesa ime e mbremshme vetem Suela Bojaxhi me Kristaq Papen e di psh apo Pirro Dhima qe neser pasneser si pa turp qe eshte mund te hedhe edhe katran mbi kokat tona se ja mban shume ison Marsela Avdullait ai ndonese e gjuan me grushte here pas here e andaj e ka lene me prapambetje te theksuar mendore dhe intelektuale. E them kete nga eksperienca personale se i hyra detit me kembe per te zbuluar se perse qante dhe ankohej Marsela Avdullai. Shikoni se cthote Pirro Dhima nje dite qe po ecnim bashke se te pakta kane qene ditet qe jam shoqeruar me te. Kam nje shoqe qe ankohet shume dhe qan se e rreh shume i dashuri. Une perpiqem ta qetesoj por ajo nuk qetesohet. Lere se e qwtesoj une i them. Dhe qe nga ai moment n7k fjeja qetesi per vete dhe 8 fus edhe une nje grusht Pirro Dhimes nje dite sepse n7k po konyrolloja dot veten ngaqe po me rreshkuste token nen kembe. Besoj se e kuptoni qe kishim nderruar rolet dhe Pirro Dhima po luante rokin e femres kollovare brenda ne shtepine time kurse une po luaja rol7n e Pirro Dhimes duke u sorrollatur dhe peripatur rrugeve te Tiranes por duke mos bere asgje nga ato qe duhet te beja. Rezultati ishte qe nuk mbarova dot as temen ne cilesine, kohen dhe sasine e duhur te fjalive, paragrafwve dhe fleteve. Dje del sozia e vellait bashke me dordolecen e mbeses dhe dordolecja e yshtur nga Marsela Avdullai can kurse sozia e vellait ngelet ne vwnd numero. Konkluzioni. Marsela Avdullai nuk eshte gje tjeter vecse nje pirate hajdute ordinere qe mjere kujt i pret rr7gen se po nuk e neutraluzuat dhe eleminuat mwnjwhere ju ben gjemen me te madhe dhe te paparasgikuar as nga ju vete. Psh me ate pkatforme dje do udhetonte nhe si une me familjen e saj kurae Marsela Avdullai shfrytezoi rastin per te qelbur ata e per te ngritur lart nje pinjolle/(tip purthe thote korcarja mt) te saj. Kur do te hyja une psh ne zyren e dy presoreve te informatikes ne nentorin e 2001shit kur duhet te dorezoja projekt diplomen shushka hileqare dhe grabitqare Marsela Avdullai (i ngjan hyremit dhe princeshes se nates qe me shfaq mua ne ekran mortja Mojra Metani qe me ka marre “punen” qe ne marsin e 1997es) rrinte e priste aty si super hileqare qe eshte dhe futet me force bashke me mua duke me dhene te shtymen qe te merrte edhe kete te drejte te fundit timen pasi une nuk dija me cishte e drejta e jo me pse shtynte ajo me aq perdhune. Qe ketej del qartazi se ajo ishte nje pinjolke e denje per paturpesi dhe nje pisanjose qe u la qe nga 7 tetori i 1997 duke me qelbur mua. Ka vjedhur jo vetem qetesine time femijenore qe ne 1983shin kur une isha vetem 5 vjece por ka vjedhur edhe qetesine familjare dhe ka shkaterruar harmonine familjare timen sa here qe i ka dashur qefi. Per mua Pirro Dhima jo ta gjuante me grushte por ta vriste direkt. Keshtu e meriton ajo (jokere del ketu por paska qene) plere e ndyre qe na ka katandisur te gjitheve ne me keq se parazite pasi edhe Fontamasin qe e mbeshtet ne cdo moment e dergonte per te me lene mua pa pune qe te me zine mortja e te qelbesha. Ose qe te zija ngerc e te mos punonte me sic duhet makinerija me emrin njeri qe jam. Besoj se e moret vesh se perse ne kartonin tim te diplomes eshte mbivendosur majtas ne foton e dedikuar per ate qellim shpirti pa pike vlere i Marsela Avdullait. Rezultati. Cilesia e temes nuk vlente as 2.3%. Pse? Sepse Marsela Avdullai beri tentative qe te dorezonte dy tema ate dite nentori por asnje nuk e kishte te veten por te vjedhur. Pse? Sepse cuditerisht mamaja e Marsela Avdullait ngjan shume me ne. Dmth ka fytyren dhe koken si une. Pse? Sepse Marsela Avdullai eshte nje fucker, hacker, hajdute ose cracker qe mjerre kujt i hyn e i ngelet ne dere. Edhe ate budallacke e kushte bere.

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.