Po të mos ishin shumica e muslimanëve shqiptarë... do të mbetej një komunitet shumë i vockël të krishterësh shqiptarë, me diku treqind mijë frymë, i cili nuk do të mund të bëhej asnjëherë një komb dhe as të krijonte një shtet

Shqiptarët në të gjitha periudhat e historisë së tyre kanë qënë europianë dhe as kalimi në Islam nuk e ka ndryshuar këtë fakt e këtë orientim të tyre. E vërteta është që qëndrimi dyshues e paragjykues ndaj shqiptarëve me shumicë muslimane ka ardhur në drejtim të tyre dhe kundër tyre nga fqinjët ballkanikë dhe nga disa shtete europiane.

Pra, fjala ka qënë për një komb të përjashtuar, me qëllim që të zhduket nga faqja e dheut dhe që territoret e tij të uzurpoheshin nga fqinjët grabitqarë, e jo për një komb të larguar me dëshirë nga “familja ballkanike” (e cila nuk ka ekzistuar kurrë si e tillë) ose nga familja europiane.

Po të mos ishin shumica e muslimanëve shqiptarë me orientime, me sjellje e me veprime europiane, po qe se muslimanët shqiptarë do të hiqnin dorë nga shqiptarësia, në atë rast mund të mbetej një komunitet shumë i vockël të krishterësh shqiptarë, me diku treqind mijë frymë, i cili nuk do të mund të bëhej asnjëherë një komb dhe as të krijonte një shtet. Këto fakte nuk duhet të injorohen, por duhet të mbahet fort parasysh nga ata që synojnë ta njohin të vërtetën lidhur me kombin shqiptar dhe me nacionalizmin shqiptar, i cili edhe u farkëtua nga elita shqiptare muslimane dhe u konsolidua në kryeqytetin e Perandorisë Osmane, e cila po ashtu ishte një fuqi europiane.

Islamofobët e sotëm shqiptarë e mohojnë këtë të vërtetë, duke u nisur nga përpjekjet e tyre që të frenojnë idetë dhe veprimet e disa fraksioneve radikale në gjirin e muslimanëve shqiptarë. Por, kjo qasje është e gabueshme, sepse radikalët ushqehen pikërisht nga ajo gjendje e ndrydhjes së të vërtetës dhe përkatësisë islame të shumicës së shqiptarëve, për refuzimin e integrimit të tyre të plotë në strukturat shtetërore e kombëtare dhe për luftimin në bllok të çdo ideje që vjen nga kërkesat e muslimanëve shqiptarë. Radikalët janë maskuar në prapavijë të kësaj tendence, ankohen dhe luajnë rolin e viktimës, ndërsa në të vërtetë punojnë me ngulm për ta injektuar radikalizmin e tyre në shtresa sa më të gjëra të popullsisë muslimane, duke propaganduar se të gjithë janë të diskriminuar e të rrezikuar. Në rast se refuzimi brenda komunitetit bëhet pak më i qartë, ata kërcënojnë, shantazhojnë dhe ashtu e mbajnë presionin e lartë.

Prandaj, rruga e vetme e suksesshme e luftimit të radikalizmit mbetet integrimi i plotë, promovimi i lirive dhe të drejtave të të gjithëve, por si vlerë që funksionon në një shoqëri të lirë e demokratike, e jo si një koncesion ndaj radikalëve. Shkurt, lufta kundër ekstremizmit nuk fitohet pa pjesëmarrjen në këtë luftë të shumicës së pjesëtarëve të fesë islame në gjirin e kombit shqiptar.

Islamofobët nuk mund ta fitojnë këtë luftë. Përkundrazi, ata me fjalët dhe me sjelljet e tyre agresive e ushqejnë radikalizmin. Pra, kjo ka të bëjë edhe me vlerësimet e tyre për të kaluarën historike. Fjala vjen, islamofobët shtiren sikur vuajnë nga dashuria e madhe për Europën e europeizmin, duke ua kundërvënë atyre Perandorinë Osmane, të cilët e cilësojnë si “aziatike” dhe Islamin po ashtu si “aziatik”. Por, këto janë alogjizma të tyre. Perandoria Osmane zuri këmbën e Perandorisë së Bizantit, e kishte selinë në të njëjtin vend dhe si e tillë ajo ishte europiane aq sa edhe Bizanti. Ndërsa, Islami është fe universale, e cila në Europë ka ardhur shumë shekuj para ardhjes së osmanëve dhe Perandorisë Osmane.

Lulëzimi i Islamit në Spanjë e në Siçili ndodhi disa shekuj para se të vinte Perandoria Osmane në Ballkan. Mirëpo, edhe po të mos ishte kështu, prapë nuk mund të operohet me këso termash zhvlerësues për Islamin, sepse në atë rast do të shtroheshin pyetje  të kësaj natyre edhe për krishterimin: a lindi krishterimi në Europë apo në Lindje, a ishin Musai (Moisiu), Isai (Jezusi), Pali, Pjetri europiane apo “lindorë”? Por, me këso gjërash nuk merren njerëzit seriozë. Fatkeqësia është se islamofobët nuk janë njerëz seriozë, po njerëz shumë naivë, prandaj edhe shtojnë aso spekulimesh për Islamin, gjoja si fe lindore, me çka u japin një armë të fortë në duar pikërisht radikalëve islamikë, që janë në esencë antieuropianë e antishqiptarë njëherësh.

Për shkak të keqdashjes dhe naivitetit, islamofobët nuk e kuptojnë as të vërtetën e nacionalizmit shqiptar dhe nuk e njohin as parimin e tij, i cili që në krye të herës, u shpall si parim që do të realizonte unitetin ndërmjet njësisë politike dhe asaj kombëtare dhe ishte produkt i konsolidimit të një elite intelektuale e politike, e cila me shumicë ishte muslimane, po në të njëjtën kohë edhe europeiste. Pa europeizmin e shumicës së muslimanëve shqiptarë nuk do të rrënjosej kjo vlerë në mendësinë e kombit shqiptar. 

Observer.al

(Kjo pjesë është shkëputur nga libri “Nacionalizmi shqiptar”, fq. 31-34 me të njëjtin autor. Publikohet me lejen e autorit. Nuk lejohet ripublikimi i këtij artikulli pa lejen paraprake të Observer.al)

33 KOMENTE

 1. hahaha mos bre se na shkrite se qeshuri
  si more vetdija kombtare u formua ne Turqi…..
  nje prrall qe as kalamajt e kases pare se besojn se dine shume mire se etnija jon ilire eshte nje nga qytetrimet me vjetra ne bote dhe pasi shkatrron çdo vlere dhe roberon vendin te thuash se u shpik kombi ne stamboll kjo eshte tallje pa lidhje fare kur nje nga qytetrimet me vjetra botrore e trasformuan ne nje provinc te skajshme te perandoris osmane…

 2. ne asnje rresht fetar nuk përkrahet kombi jon ne asnje koh për 500 vjet rtesht nuk u shktujt me leje gjuha jon veq 2 apo tre leje ne dy dekadat e fundit te 500 vjetve or ti….

 3. patjter po kjo tez bie poshte sepse çdo njeri qe u formua nuk u mor ne gjade nga perandoria për tu formu po ishte pjes e saj si e till me forcat veta kan ec secili se ndryshe i bie qe turqia po formon eliten qe kerkon shpall pavarur kurdet ose serbet formuan eliten qe ngijn shqiptret ne lufte kunder serbise e me radh te tilla arsytime nuk kan baz rrale ideollogjike siq kerkohet te trasmetohet

 4. Une mendoj qe mos te ishte parandorija osmane nuk kish eksistu kombi shqiptar.parandorija osmane si pas shum historjanve nderkomtar ka qen parandorija ma toleruse ne bot.parandorija osmani ka fonksjonu me ligj islam e ne kursn shkrun se mos i perzini fiset e per at arsyje shqiptarve nuk ju ka cenu drejta e kombit nga parandorija osmane pe qata na i kem gjuhen ton kulturen ton veshen ton.do me than 600 vjet nuk e kem harru kulturen ton.

 5. hahaha si bini vete ne gracken tuaj
  po te ishte kjo 100 % e vertet atëhere teza se perandoria osmane nuk i shkollj shqiptaret ne vendlindjen e tyre qenka super e vertet se qenkan arsimuar ne stamboll apo jo

 6. noemal ne ameriken latine fiset indu i shfarosen me li e kush mbeti gjall i rrasen ne rezerva ke ne teksas pasardhes te tyre po jan pak ndersa ktu te ne nuk u shfaros popullsija po kurr sju mesua kujt gjuha popullit tij veq ajo osmane qe tregon tentativen për asimilim paqka se nuk ja arriten se populli fliste gjuhen e tij secili

 7. Oo kumar……..pas 600 vjet sundimi nese perandoria osmane do te kishte qene aq brutale siç na e servirin….edhe drujte ne mal ishin duke fole turqisht oo kumar

 8. Gezim Pershqefa gjuh osmane ska pasur . Shkrim osman po. Edhe gjuha shqipe esht shkruar me at shkrim..ndersa elita e perandoris bente shkollen ne stamboll. Ne shqiperi me sa e di un univistetet ma tmira jan ne lach. Qyteti studenti aty gjendet te lagja e vjeter e lachit. Te kisht ndalu dichka ajo perandori ty sot do flisje turqisht ose arabisht apo kinezche mvaret se cila gjuh do isht ven zyrtare. Boni pak dallim ndermjet perandorive dhe shteteve komb. Ishte edhe perandoria austro hungareze po sllovenet e kroatet mbeten me gjuhen sllave …. nuk erdhen tet asimilojn po te marin taksat dhe te ikin npun te tyre…. esht gjithmon leku ne pytje ..m

 9. mik edhe serbet paten 100 vjet kosoven po nuk pushuan Shqiptaret se foluri Shqip beni dallimin midis shkollimit nje populli dhe shkollimit bijve bejlerve qe mbidhnin taksat për osmanet

 10. O Kumar…ti me te vertete mendon se mirdita i mbijetoi perandorise me te madhe te kohes..se ishte me e forte se perandoria …..une mendoj ndryshe…….une them qe pakica e krishtere eshte deshmi qe perandoria i la te qete ata qe donin te qendronin ne fene e krishtere ..se po te kishte perdor forcen ne perhapjene fese…edhe mirdita do te ishte muslimane sot. Edhe nje fakt tjeter historik….gjate ketyre 600 vjetesh pakica e krishtere kurre nuk eshte diskriminuar nga shumica muslimane ne trevat shqiptare historikisht…..kane jetuar ne harmoni. Sot disave u duket vetja me europian se na te tjereve dhe kane filluar te perçajne dhe perçmojne. Turp te kene….stergjysherit tane jetuan ne harmoni me njeri tjetrin panvarsisht feve qe kishin…une jam per respekt reciprok.

 11. Fakt esht se patriotet jo musliman te gjith u reshtuan nga vllezrit e tyre nga ana fetare dhe shkuan me to. Vetem ato qe ishin ne enklava mbeten shqiptar. Si dhe nje pjes e tyre ja kthyen pushken atedheut te vet kujto mirditoret …. kur erdhen setbet ne 1912-1913 te gjith bashk kunder shqiperis me pushk ne dorr sulmun ahmet zogun. Ndersa trimat Malcor sulmonin shkodren tja japin peshqesh malit te zi ngase sdonin nje Shqiperi te udhehequr nga ismail bej vlora. E kta nipa te tradhtarve me hiqen si Patriota… po nejse historia shqiptare ende nuk esht shkruar si duhet. Secili i dyti grek ne gjakun e ti ka gjak te paster shqiptari. Secili i treti serb ka gjak shqiptari ndersa malazezet diku te 80% jan gjak i paster shqiptar e ju ende po flisni per muslimanet……. thuaj shyqir qe jetonit ne enklav Gezim Pershqefa ( i rethuar nga muslimanet) se ndryshe do ishe i asimiluar ne komb tjeter i nderum… kjo vlen edhe per muslimanet shqiptar e sanxhakut ku jan te rethum nga boshnjaket dhe te asimilum. Dy popuj e njejta fe nje shtet. Populli shumic brenda periudhes 25-45 vjechare asimilon pakicen . Deshem ose nuk deshem ne……

 12. o mik nuk po baj historine e Mirdites ktu ate e kan ba burrat qe i kan dal zot betejat midis osmanve dhe kapidanve Mirdites jan dokumentuara por realisht ka pas beteja me shum lokale për administrim dhe jo beteja frontale ndersa qeshtja fetare eshte qeshtje biznesi dhe edukimi nuk ka lidhje me qeshtjen gjuhsore dhe kombtare askund

 13. O Kumar…te besh paralele ndermjet 100 vjeteve te fundit te pushtimit serb ne kosove me ate te 600 vjetesh te perandorise osmane eshte sikur te gjitha krahasosh naten me diten….ne rradhe te pare….nocioni komb/shtet siç njihet si nacionalizmi….eshte shfaqur ne shek 19 ne europe…askush nuk ishte i ndergjegjsuar per nacionalitetin e tij…..keshtu qe asimilimi do ishte shume i lehte te behej nese perandoria kishte qellime asimiluese…

  Sa per 100 vjetet e fundit te pushtimit serb te kosoves….te gjithe dime qe nacionalizmi ishte bere pjese e ndergjegjes te te gjitha popujve dhe jo vetem shqiptareve….pra nese nje komb eshte i ndergjegjsuar per nacionalitetin/identitetin e tij atehere eshte e pamundur te asmililohet…vetem nese perdor terma te eliminit fizik dhe masakrave ne mase.

 14. Azem çfardo te emrojn ty si përson Pasardhsit tuaj ti do jesh prap ky azem nga ata kan dal pra sido tja ven emrin ne jemi ku etnitetit kuturor e gjuhesor i ktij vendi pra nuk ka rendesi nese thirret komb apo shtet ka rendesi se ne kem ket prejardhje përbashket ky eshte thelbi

 15. 1500 vjet na shtypi shfrytzoj roma e bizanti me pas 500 vjet osmanet dhe na lan nw dere 2 rrena qe si vyejn askujt e kur bota ka 5000 vjet qe shkruan nga bibliotekat e aleksandris egjiptit apo greqia lashte e me tej rroma ne kemi pak fare qe shkruajm e kultivojm gjuhen tone kjo pra tregon qe ne kemi qene përiferia qe si intereson askujt për 2000 vjet

 16. te shesesh eliten e formimit kombit ton për elit osmane eshte si te thuash sot se frymzimi rilindjes sotme erdhi nga nudismi kryeministrit ton ne Francen europjane ështe bosh si tez se kudo te ishin kudo jan formuar me fuqite e veta Shqiptaret su ka dhan burs mu formu perandoria po kan shku për bot se nuk kishte shkolla ktu kyeshte thelbi vertet

 17. Qa po qani mare drrasa me ket klysh ky ma larg se hunda vet nuk shef o gezim po pllugi qe koke sguxon ni perandori islame me asimilu popuj po ti qaq be ki tru o serb I flliqt qe sedi qe ta qmontoj Fb kastraveci keq hup se poti qi kejt

 18. meso me shkru e artikulu shqip pastaj fillo disktuto për hunden e tjerve sa për mu jam puro Shqiptar po me qe mi kujtove sipas teoris me sipërme i bie qe siq kan formu osmanet eliten Shqiptare e paskan formu dhe serbet eliten Kosovare qe nuk eshte aspak e vertet as njera as tjetra….

 19. ti pernime koke i ron be shoq ta kallzoj puro shqiptarin un pleshti vogel nuk thash e kan formu o pidh nuk guxon ni perandori qe punon me islam me sheriat me asimilu popull mos um kce nkosov o shkavin e flliqt

 20. AzemKovaci dhe pse ndonji rrjesht nuk e lexova por kjo nuk ndrron kuptimin e cka asht shkru. Ahmet Zogun e kemi luftu ne nji periudh shum antikombtare kur ai kishte ba marrveshje me serbet per me ju dhan nji dalje ne det qe do ishte Shengjini. Nese ushtria e serbit asht la ndonjiher ne gjak ne luften ballkanike, ajo ka ndodh ne Mirdite dhe qe asht poshtru vetem nga mirditort kur nji ushtri e madhe per me i shpetu egzekutimit total ka kalu tu u zvarrit nan 2 pushk te vume maj per maje. Vet krajli i serbit pat deklaru ”sikur ti di kufinjt e Mirdites pjesen tjeter t’Shqipnise e kisha marr me nji skuader pushkataresh” neqoftese je kuksian a lumjan dhe ju jeni t’nderum se keni qendru me shpirt nder dham kunder serbit po ke ju bani shum gjakderdhje e pat humbje te mdhaja nga te dy palet. Sa per historine asht e kot qe ju i mshoni ”histori komuniste” histori per tu ripare mund te jete vetem historia e viteve qe ka sundu komunizmi, ndersa te gjitha epokat e tjera te historise jane krejt te verteta e mos u ndikoni ne historite e servirura nga medresete se kurr t’verteten skan me jua than vetem tu ju ndiku per shtremberimin e te vertetes kombetare.

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.