Rreth 2 mijë efektivë të Policisë së Shtetit kanë zbarkuar në Elbasan dhe kanë siguruar rrugë, të gjitha hyrjet e daljet e qytetit, zonën përreth stadiumit duke shtuar kontrollet anti eksploziv në mjete dhe qentë antieksploziv. Madje shërbimi i sigurisë izraelit në monitorim të situatës është frikësuar edhe nga gazetarë dhe medja që raportonin para stadiumit duke kërkuar edhe largimin e disa prej tyre.

Justinian TopulliNga Justinian Topulli | 

Ne, shqiptarët, shpesh krenohemi se jemi njerëz trima, se jemi komb liridashës dhe se për nder e liri kemi pranuar më mirë të vdesim dhe të vuajmë, sesa të na shkelin me këmbë të tjerët…
Po, kjo është e vërtetë, por monedha ka edhe anën tjetër të saj, atë pjesë të errët të këtij kombi që gjithmonë ka treguar një servilizëm të tepruar deri në përdhosje të dinjitetit të bashkëkombësve të vet, për hatër të të tjerëve.

Enver Hoxha e shiti Kosovën për hesap të të tjerëve, dhe po për hatër të disa të tjerëve, të kuq si të parët, çoi drejt vdekjes 22 intelektualë të pafajshëm, sepse u thye një xham ambasade…

Vitet 90’ dhe më pas, treguan nga pushteti “i ri” se ky servilizëm ndaj të tjerëve, edhe pse mund të mos shkonte deri në vrasje absurde, masive, si ato të kolerës komuniste, përsëri mendësia e absurdit sahanlëpirës vazhdoi. Raste absurde të përsëritura burgosjesh, arrestimesh, gjyqesh, ndalimesh, shoqërimesh dhe survejimesh vazhdojnë akoma edhe sot.

Armiku i ri tashmë, është “delja e zezë”, që i falet Allahut, nga ata që bien përmbys në xhami, mundësisht me mjekër dhe mundësisht edhe nga ata që mund të kenë studiuar në ndonjë vend arab!

Këta janë rreziku i ri kombëtar, që edhe pse mund të mos ketë asnjë shenjë, fakt apo provë të qenësishme që t’i inkriminojë në akte terroriste, mjaft që mediokrët dhe servilët tanë pa dinjitet dhe me mentalitet e praktikë komuniste t’i perceptojnë si radikalë dhe ekstremistë islamikë, që ata të konsiderohen si kontingjent për t’i rrasur brenda nëpër biruca, apo për t’i mbajtur me orë të tëra nëpër komisariate policie, derisa miqtë të largohen duke mos na “parfumuar” më, me gazrat e tyre të zhurmshëm!

Disa mund ta shohin, me të drejtë, si shkelje flagrante të të drejtave të njeriut, si rast diskriminimi i pastër ndaj muslimanëve, ku shkelet në mënyrë të paprecedentë parimi kushtetues i prezumimit të pafajësisë; e disa të tjerë, me të drejtë mund ta shohin si provokim, që me qëllim ose jo, do të krijojë panik të shtuar mes praktikantëve muslimanë,… etj.

Por mes të tjerash, mua më shqetëson më shumë fakti se deri kur ne shqiptarët do ta përdhosim dinjitetin tonë si njerëz të lirë, duke dëgjuar çdo çlirim gazrash që lëshojnë të tjerët drejt nesh?!

Shënim për organet (jo)kompetente: Ky reagim nuk mbron, as ka ndërmend të miratojë asnjë ekstremizëm dhe as të mbrojë cilindo njeri që çon ndërmend të kryejë akte terroriste, apo çfarëdo gjëje tjetër të paligjshme, por është klithje revolte për nderin e shqiptarit, për t’i dhënë vetes më shumë dinjitet njerëzor përballë të tjerëve. 

Autori është Kreu i Lidhjes së Hoxhallarëve të Shqipërisë, grupimit më të madh që merret me hoxhallarët me shtrirje në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Observer.al

Justinian Topulli
Bëhuni fans!

12 KOMENTE

 1. do ishte mire (sugjerim) qe edhe neper debate televizive te kishim perfaqesues te denje te fese. Ndoshta hoxhallaret i shohin si te padobisheme por media po ndikon shume pasi jane po ato komuniste qe hiqen si fetare apo si njerez te dijes dhe qe krijojne stereotipe ose sulmojne pikerisht per te krijuar panik dhe urrejte. Une si musliman nuk e ndjej veten aspak te perfaqesuar nga kmsh dhe detyrimisht nuk ndihem as i mbrojtur. Ose femijet e mi te cilet nuk kane mundesi te edukohen ne shkollat e shtrenjta fetare. Allahu na ndihmofte.

 2. Qeveria ka detyre te mbroj qytetaret nga cdo rrezik i mundshem dhe perderisa ka patur informacione per nxitje dhune duheb marr masat para se te ndodhi
  Ne po shikojm perdit se si vijn disqe kaseta usb me materjale prapagandistike neper hoxhallar te ndryshem ne nxitje urrejtje rracore fetare etj kjo eshte detyre e shtetit te mbroj qytetaret nga te till psikopat qe perdorin religjonin me financime per nxitur akte terroriste qe nuk i sherbejn askujt veq terroristave.

 3. Mensoij se jem rac e dobt e japim njerin tob dhe qdo gje per te hujin ne vetem panik krijojm qfar don isis app alkaida apo qdo qpifje qe shpif amerika ne shqipri apo ne kosov njerz te smur ne ksi raste kuotoij se jan duke provokuar popullin qe te vien ne ide per nje sul qfar dot ben shteti nese dikujt ja prek thjesht mendjen qe te provoij sa asht i sakt shteti do jet turb per shtetin nes nje person dot arrit qellimet dhe shtei jam i bindur me 80 apo 90 % se nuk mund ta mbron ashtu siq mendon mund nje person qe te ket sukses kunder shtetit ku po jet siguria ather si per shebull rasti ne serrbi prap hyri dlamuri ne stadion qfar arriti serrbia a pat mundsin ta kontrolloij stadionin mendimi im asht thjesh gabim qeveria e shqipris ka humb vleren ndaj meje dhe na nenppshten jahudet ne disa menyra ne nuk jemi as kushi per ta

 4. Qifutet ne akiden “besimin” e tyre e kan bindjen qe ata jane te dashurit e Zotit..dhe mendojne nfakte e besojne se te gjithe tjeret perveq tyre, duhet te ju sherbejne si Gomar.. Ata qe prej viti 1980 kan hartu nje plane se bote se shpejti duhet te kete nje gjuhe nje fe nje sistem etjera, dhe duhet mos te jene me shume se gjysem miliardi banore ne tgjithe boten..per kete plane mbahen mbledhje qdo vit dhe ne cdo shtet tbotes..por e vetmja pengese eshte MUSLIMANET, dhe Teuhidi (Njehsimi i Allahut) dmth muslimanet kan parime dhe nuk po shiten tek jehudet, (padyhim ka shume qe jane shitur si psh “bashkesit islame te shqiperis, kosoves maqedonis) por muslimanet e sinqerte nuk po shiten..
  Pra shihet shume qarte se shumica perveq muslimaneve jane pa parime; ata funksionojne vete nga barku e poshte..ja u mbush barkun, nje karrige ja u siguron, nje femer, dhe pjuuf, ata shesin dhe nenen e jo shtetin..
  Pse nuk po sulmohen Shijat, ose krishteret, sepse ata kane shitur veten dhe ka. Pranuar qe ti bashkohen : planit tri boteror, bashkomit t Feve.. Por Falemenderim i Takon Allahut, qe Ai eshte Ruajtesi i Islamit, dhe se shume faraona i ka shkaterru, dhe Islamin nuk e ka lene ne doren e munafikave si keta te “Bashkesive Islame” qe kan shit b..
  Pra..keta qe po i bejne tgjitha keto ‘idiotsira’ keta prap se prap mundit tyre, jane me te pa vlere tek Jehudet dhe i quajnë ‘Magaret tonē” . Elhamdulilah..qe ka ende njerez me moral dhe parime, qe nuk jetojne vetem per barke e poshte..

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.