Fotoja ilustruese është shpalluar si Fotoja e Viti në konkursin e fotografisë në Stamboll (Photo of the Year në Istanbul Photo Awards 2016).

cropped-OKI-1.png

Ngjarja e tmerrshme në klubin e natës në Orlando, SHBA, u dënuar nga të gjithë, nga të katër anët e botës, ndërkohë për një pjesë tjetër të botës, ku ndodhin vrasje dhe masakra të përditshme, askush nuk duket se shqetësohet më.

Ajo është Siria.

Njerëzit nëpër botë duket se janë mësuar tashmë të dëgjojnë çdo ditë për vrasjen e civilëve në luftën e Sirisë. Madje, duket se askush nuk i llogarit më numrat e të vrarëve. Por ajo që duhet të dimë është se konflikti kohët e fundit është ashpërsuar ndjeshëm.

Vetëm gjatë javës së parë të Muajit të Ramazanit, janë vrarë 224 vetë. Shumica raportohet se janë vrarë nga bombardimet e regjimit sirian dhe avionët rus, diçka të cilën sigurisht Rusia e ka mohuar.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, midis datave 6 dhe 12 qershor – në javën e parë të Ramazanit – si pasojë e “fuçive bomba” të hedhura nga helikopterët, janë vrarë të paktën 148 civilë,  përfshirë 50 fëmijë dhe 15 gra,

Kjo situatë është rënduar më tej me praninë e ISIS-it dhe forcave të tjera anti-qeveritare, të cilat po luftojnë kundër njëra-tjetrës për kontrollin e territorit.

Që prej vitit 2012, rreth 450 mijë vetë janë vrarë në të gjithë vendin si pasjoë e konfliktit. Gjithashtu, lufta ka detyruar miliona njerëz që të lënë shtëpitë e tyre, duke i bërë refugjatë në vendet fqinje dhe vendet europiane.

Observer.al


 • I nderuar lexues, nëse e vlerëson punën tonë, na ndihmo që zëri ynë të arrijë sa më shumë njerëz duke pëlqyer faqen tonë në fb. Mjafton të klikosh më poshtë butonin like. Faleminderit! 

57 KOMENTE

 1. Sot eshte dita e 16-te e Ramazanit. 117 sulmet terroriste te kryera gjithandej botes nga terroristet islamik dhe jane gjithsej 912 viktima. Pajtohem me juve duhet te na dhemb zemra per te gjithe jo vetem per Orlandon.

 2. Taulant ka nje problem serioz konceptual me keto te dhena. Keto jane shifra te njerezve te vrare ne vende ku ka lufte. Sipas metodologjise dhe teorise se perdorur nga ky website edhe dhjetra mijera viktimat mulimane te vrara nga ISIS-i i bie te konsiderohen viktima te “terrorizmit islamik”. Gjithashtu, disa nga referencat qe perdor ky website nuk jane te besueshme, si psh Robert Spencer, FrontPageMagazine etj. Keta e te tjere, marrin secili nga 250 mije dollare ne vit nga David Horowitz Freedom Center vetem per te perhapur kete lloj propagande. Te sugjeroj te nderrosh kanal.

 3. Kjo faqja qe na sugjerove ti dhe faqet e tjera qe ajo perdor si reference merren me teori konspiracioni. Nuk i permbahen teorive akademike mbi terrorizmin dhe ekstremizmin. Ndersa personat qe ju permendem jane real, si Robert Spencer, #PamellaGeller, apo forumet si Jihad Watch, Middle East Forum, Walid Phares, Glenn Pack etj. Te gjithe keta financohen nga David Horowitz Freedom Center. David Horowitz eshte hebre dhe ka lidhje me regjimin izraelit. I nderuar Taulant, gjerat jane aq te nderlikuara sa do te habiteshe cfare behet. Megjithate, ti je i lire te besosh cfare te duash. Tek e fundit, njeriu mund te zgjedhe qe thjeshte ti forcoje disa bindje qe i ka, ose mund te zgjedhe t’i sfidoje ato duke kerkuar e hulumtuar.

 4. me dhemb zemra per cdo fmij te vrar dhe nul kuptoj pse jan ndar duke vra mjeri tjetrin ne siri pse nuk ndermerret nje imiskativ paqeje qe mos vritet me asnjeri. nuk e kuptoj dot arsyen e ksaj lufte

 5. Homoseksualet jan mate vlefshemse kta kta jan fmi musliman kush jua var veshin ktyre me rendsi jan homoseksualet mos i prek kush se per muslimanet jan mjet harxhues po nukan faj bota krishtere por ku jan muslimanet nete bashkohen dhe ne tju drejtohen

 6. jan ba bashk krejt rexhimet e botes edhe rexhimet qafirave kryqeates dhe shteteve muslimane rexhimet terroriste krminelat e kryqezatave ikan vra gjihe vet disa pedera pafe asne her skan vdek fmi qafirave ktu dihet sherbimi terrorist kriminelat sekret imsheft vran disa qindra pafe qafira me ikompnzu 6 miliona fmi masakra gjenocida qytetet bombardu rrafsh fmin popullin cooptu dhjetra mija fmi masakru popullin burgosnit gjinda mija siri irak katundet dhjetra mija gjamija spitale shkolla bombardu rrafsh kryqezata kur vet ikan vra sherbimi sekret terrorizmit cia eeuropollit qafirat shehlert qifutet budistat hindust ndersa fmin populli ikan masakru gjenocid burgosun mb djeg me raketa coptu ther pre me thia fin popullin e zan rob kan vra masakru mbi 6 miliona popull islam tyrli qfar masakre gjenocidi ju kan ba askush as shtetet kishe udheheqsat islam nuk jan qu ne kamb mi lufu terrorizmin bararet shtetet rexhimet vrastare terroriste riminelat koalicionit kryqezattes qifute shehlere

 7. shtet rexhimet e fllqta kriminelat arabevet ikan pru qafirat jkasapt e 6 mlionave fmit popullit islam mi vra masaru gjenocid masakra ne ta mi bombardu coptu djeg perdsegjalli kta kryqezatat ni koalicin jan me mbajt shtetet me dhun mssakra bashk me shtetet rexhimet qagirat kriminelat terroristat e kryqezates qififute shehlere

 8. Ky asht tmerr por fajet ikemi vet na muslimante qe naka hi dreqi ne mes e po vritem mesvetee un jam kundr vetvrasjev ata qe po vrasin thmi qofshin krishter apo ortidoks apo dhe te pa fej apo musliman ata jan femiii jan te pa fajshem gjdi luft qe behet duhet behen ushtri me ushtriii jo me gra femi pleq qe skan asnje faj ky asht tmerrri qe poe perjetijm ne sod dhe skem frig nga zoti qe na krijoj te jem te barabart si musliman katolik e ortedoks jemi njerz duhet te jetojm te lir

 9. Populli sirian eshte thjeshte viktime. Lufta eshte ndermjet Amerikes dhe Rusise. Amerika kerkon rrezimin e regjimit te Asadit dhe vendosjen e nje qeverie pro-perendimore, e cila te mos ia veshtieresoje ekzistencen Izraelit. Nga ana tjeter, Rusia nuk don qe Asadi te ike pasi ne portin e Latakias ne Siri ndodhet baza me e madhe ushtarake ruse ne Mesdhe. Ne lojen e madhe gjeopolitike numri i viktimave nuk ka rendesi.

 10. Un se kuptoj a kan sy kto politikanet a shohin neper rrjete sociale keto qe ndodhin apo bejne sikur jane te shurdher dhe memece …… Si te mbyll syte un kur shikoj femije te sakatuar nga bombat dhe toi bej homazh Homoseksualve per kto sduhet as me i permend jo me ti resp….. o kan nevoje kta femije qe jane te pafajshem si kane bere askujt keq o ska njeri nbote nuk di cfare fjale te them se di jam shume shume e merzitur Allahu qofte me to sepse vetem ne dor te Allahut kan mbetur :'(

 11. Mdhimen femijet dhe civilt se perndryshe luften atje e kan fillu vet mes vete(dikush per liri e dikush per pushtet e dikush ne emer te fes dhe vriten mes veti) dhe kush nbot nuk ju ka faj qe jan tprapambetur…shpirti npaqe per gjdo tpafajshem….qoft amerikan qoft sirian.

 12. O tmerr , o Allah i plotfuqishem ver dore sa me pare mbi zemrat e gurta te zullumqareve e ndihmoji keta engjej te bukur, keto Nena te pafajshme kete popull te pervuajtur!Amin o Zot!

 13. problemi besoj duhet te jet pak me i thell une kurr sdo luftoja kunder shqiptarve jo te me mbeshtes amerika po zoti te jap urdher se bej pra ata pse nuk vensosin ne nje momemt ti thon amerikes dhe rusis me fal per shprehjen pordhuni ne shtepin tuaj se ktu skeni vend asmjeri se nuk vras vllezrit e mi per interesat tuaja dhe ti lene jasht loje…..e te vendosin paqe per vete…..

 14. Gezim, ashtu duhet te bejne ne fakt, por problemi eshte se qeverite ne Lindjen e Mesme jane vasale te fuqive perendimore. Pas periudhes kolonialiste, Fuqite e Medha iken me ushtrite e tyre, por instaluan regjime totalitare. Kete e bene duke u dhene pushtetin pakices ne ato vende. Si ne rastin e Sirise, ku mbi sekti i Asadit, alevitetet, jane minorance. Jane sekt shiit, por qe konsiderohen si heretike nga vete shiitet. Ndersa me sunitet nuk kane lidhje fare. Keta, me ndihmen e Iranit, ia imponuan botes arabe nje lufte gjoja sektare ne emer te fese, por sic e kemi sqaruar edhe me heret ketu, kjo nuk eshte tjeter vecse lufte per pushtet dhe dominim te rajonit. Nje nga fatkeqesite e botes arabe dhe Lindjes se Mesme eshte megalomania imperialiste e Iranit. i cili enderron kthimin e Perandorise se dikurshme perse. Iranianet kane qene gjithmone hale ne sy per boten arabe. Lufterat jane lojerat e te medhenjve. Populli nuk ka ze ne kete.

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.