Rreth nesh!

Observatori Kombëtar Kundër Islamofobisë

OKI është një iniciativë vullnetare e disa intelektualëve, të cilët, të nxitur nga problemet me të cilat përballet shoqëria jonë në përgjithësi dhe musliamanët në veçanti, e kanë parë të nevojshme hapjen e një platforme online ku të trajtohet me profesionalizëm problemi i Islamofobisë, racizmit dhe gjuhës së urrejtjes ndaj komunitetit Musliman Shqiptar e më gjerë.

Qëllimi

Të luftojmë islamofobinë me anë të një platforme online si dhe të krijojmë një bazë të dhënash me rastet e islamofobisë.

Gjithashtu, Observatori Kombëtar Kundër Islamofobisë ka për qëllim raportimin e islamofobisë në Ballkan (Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni) si dhe ofrimin e analizave në përgjigje të këtyre zhvillimeve.

Misioni

Mungesa e profesionalizmit të disa mediave shqiptare, e ndonjëherë keqdashja, në raportimin e temave delikate dhe komplekse si terrorizmi dhe esktremizmi, kanë çuar në përdorimin e një narrative anti-islame dhe anti-muslimane me pretendimin e denoncimit të organizatave terroriste apo ekstremizmit fetar në Ballkan.

Duke u bazuar në zhvillimet e fundit dhe tensionet e krijuara në Kosovë dhe Shqipëri, por edhe duke parë atë që ndodh në përditshmërinë tonë, ne mendojmë se hapja (krijimi) i një platforme online si Observer.al ku të denoncohet gjuha e urrejtjes dhe islamofobia është më se e nevojshme për komunitetin e muslimanëve shqiptar. Me anë të kësaj plaftome ne do t’u japim mundësinë njerëzve që të raportojnë rastet e islamofobisë dhe t’i bëjnë ato publike.

Gjithashtu, me ndihmën e ekspertëve të fushave të ndryshme do të sjellim analiza dhe opinione në përgjigje të këtyre zhvillimeve.

Besojmë se për aq kohë sa nuk përgatiten dokumente, opinione, analiza apo sondazhe për këtë problematikë, njerëzit do të vazhdojnë ta neglizhojnë Islamofobinë si një realitet, i cili prek përditë me mijëra muslimanë në trojet tona e më gjerë.

Objektivat

 • Mledhja e rasteve të islamofobisë në Ballkan dhe krijimi i një baze të dhënash.
 • Publikimi i raporteve të herëpashershme mbi islamofobinë.
 • Rritja e ndërgjegjes në lidhje me Islamofobinë dhe ndikimin e saj në shoqëri.
 • Monitorimi i rasteve të islamofobisë në media.
 • Mbështetja dhe nxitja e muslimanëve që ta luftojnë islamofobinë.
 • Promovimi i të Drejtave të Njeriut.
 • Hulumtimi për gjetjen e zgjidhjeve kundër Islamofobisë, duke bërë thirrje për zgjidhje afatgjata si dhe duke nxitur bashkëpunimin ndërkulturor dhe shoqëror.
 • Njohja e publikut me raste të transformimit të konflikteve dhe dhënia e shembujve pozitiv.
Ne ju ftojmë edhe ju të bëheni pjesë e këtij projekti duke dhënë mbështetjen tuaj me anë të raportimeve. (Mos hezito të raportosh!)

2 KOMENTE

 1. Pershendetje juve!
  E pashe rastesisht ket faqen tuaj edhe me pelqeu shume qasja juaj edhe mendimi juaj rreth punes qe beni edhe duhet bere ne drejtim te zbardhjes, denonocimit por edhe parandalimit te te gjitha formave te Islamofobise por edhe te gjitha formave te urretjeve me karakter racor,fetar e kombetar neper trevat tona shqipfolese. Jam nje kosovar me banim ne suedi edhe per fat te keq edhe ketu sikurse neper shume vende tjera te botes koheve te fundit apo viteve te fundit esht perhapur nje trend i shemtuar i Ilamofobise ne rend te pare nepermjet mediave te te gjitha llojeve por edhe atyre digjitale edhe rrjeteve sociale ne venqanti. Te gjithe ne besimtaret musliman e dime mire se nga vine edhe nga kush nxiten keto urrejtje ndaj muslimanve edhe Islamit ne pergjithsi. Por ju kisha lutur juve apo sugjeruar qe pasi qe e keni hapur kete faqe te nderuar interneti tju qaseni Islamofobise edhe atyre qe promovojn urrejtje ndaj Islamit edhe muslimanve me me seriozitet edhe ti denonconi qoft nepermes shkrimeve tuaja kunder kesaj dukurie te shemtuar e cila nuk sjell dobi por vetem dem kombit edhe popujve tane atje ne ballkan por as vet atyre personave qe lehin e shajn 24 ore ne dit kunder islamit edhe muslimanve dhe qe paguhen nga qarqet e erreta edhe dashakeqe te popullit tone shqiptar ne pergjithsi. Pra thene shkursht edhe shqip duhet ju ta denonconi ne xhykatat e shqipris at derrin i cili nxit luft vellavrastare ndermjet shqiptarve musliman edhe atyre jo musliman sa ma pare per diskrimin ndaj shumices se popullit shqiptar me perkatsi Muslimane (se paku te deklaruar) edhe per prishjen e tolerances fetare nxitjes se urrejtjes edhe luftes ndermjet pjestareve te feve te ndryshme ne mesin e shqiptarve e tj etj Akuza te cilat ju i dini me mir por nuk keni ndoshta guxim ti shpalosni.Pra juve edhe te gjithe te tjerve sikur ju qe mundoheni te luftoni per nje ambient te qet edhe paqesor mes qytetareve te konfesioneve te ndryshme fetare te popullit tone por edhe popujve tjer fqinj qe na rrethojn. Sepse siq dihet ky far derri mutfaraj po shihet qart se esht nje axhent i paguar mir nga qarqe te flliqura antiislame edhe antikombetare qe nuk ja done te miren kombit tone e ne veqanti nuk na duan te na lene te qet popullsin shumice te besimit islam te jetoj i qet edhe ta praktikoj i qet fene e vet te zgjedhur. Ju faleminderit shume per mirkuptimin tuaj ndaj ketij shkrimi tim. Me shpres se ky far berrllogu mutfara por edhe derrat edhe berrllogat e tjer shqipfoles apo te huaj qe gjinden aty ne mesin tuaj apo qe kan ndonje ndikim qofte ne jeten shoqerore neper media ne pergjithsi ti shohim sa me pare prapa grilave te burgut, ju uroj nje pune te mbar edhe suksese ne punet tuaja te qmuara.
  Sinqerisht i juaji, Shpendi Suedi.

 2. Problemi është se na mungojnë burimet njerëzore të mjaftueshme për t’u marrë me denoncime nëpër gjykata. Prandaj, ne bëjmë aq sa kemi mundësi duke i denoncuar këto raste publikisht.

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.