Tag: DIKTATURA

Intervista me Nexhmije Hoxhën, nostalgji për të keqen

Nga Justinian Topulli Është hera e dytë, që një gazetare, që nuk di sesi ta etiketojë, merr peng edhe njëherë tjetër një televizion me shikueshmëri kombëtare, me intervistën e së vesë së diktatorit komunist shqiptar! Ka mjaft mënyra për të bërë show dhe tërhequr audiencën e publikut, por  kjo është mënyra më e shëmtuar dhe perverse për të trazuar plagën dhe  ndërgjegjen e një populli të përvuajtur në gjysmëshekulli. Shqiptarët nuk kanë nevojë të dëgjojnë të vërtetat e vogla të N. Hoxhës  për të shoqin, edhe nëse janë të tilla, sepse ajo që ata përjetuan gjatë  pushtetit të tij dhe langonjve të tjerë...