Tag: Islamofobia

Roli i rrjeteve sociale në përforcimin e Islamofobisë në internet

Nga SaifShahin | The Conversation Në këtë artikull, autori diskuton mbi Rolin e rrjeteve sociale në përforcimin e Islamofobisë. Sipas autorit, ajo tani shfaqet më shumë online se sa offline. Ekspozimi ndaj mesazheve islamofobe ka pasoja të rënda. Ato mund të çojnë në mbështetjen e politikave që kufizojnë liritë civile të muslimanëve. Në gusht 2021, një fushatë reklamash në Facebook që kritikonte Ilhan Omarin dhe Rashida Tlaib, kongresmenet e para muslimane në Shtetet e Bashkuara, u vunë nën vëzhgim intensiv. Kritikët pohuan se...

Facebook nuk bën sa duhet për të parandaluar urrejtjen anti-muslimane në rrjet

Ish-punonjësja dhe sinjalizuesja Frances Haugen tha se Facebookut i mungojnë “sistemet e duhura” për t'u marrë me çështjet e përmbajtjes në nivel ndërkombëtar. Pavarësisht se në Facebook ishin të vetëdijshëm se në platformën e tyre promovohej gjuha e urrejtjes anti-muslimane, gjiganti i mediave sociale nuk ndërmorri pothuajse asnjë hap, tha ish-punonjësja dhe sinjalizuesja Frances Haugen në një ankesë të paraqitur pranë Komisionit Amerikan të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimin (SEC). Haugen citoi të dhënat e brendshme të kompanisë duke thënë se përdoruesit, Grupet dhe Faqet e RSS promovojnë narracione...

‘Islamo-majtizmi’: Franca hyn në epokën e McCarthizmit

Nga Ali Saad “Islamo-majtizmi” është dredhia e rradhës e luftës kundër disidentëve në Francë. Është një mjet i leverdisshëm për të heshtur si kundërshtarët politikë ashtu edhe ata muslimanë që kundërshtojnë Islamofobinë dhe racizmin që ka pllakosur shtetin dhe shoqërinë franceze. Javët e fundit, një valë polarizimi politik ka goditur Francën. Koncepti i “islamo-majtizmit” ka zënë një vend qendror në debatin e nxehtë kulturor. Në një intervistë për CNews, i barazvlefshmi francez i Fox News, Ministrja e Arsimit të Lartë dhe Hulumtimeve Frédérique Vidal...

Ndalimi i burkës, Islami politik dhe kriza identitare e Europës

Nga Rim-Sarah Alouane | Foreign Policy Zvicra, një vend i goditur for nga pandemia e koronavirusit, që prej janarit është në mbyllje të pjesshme. Maskat e fytyrës janë të detyrueshme kudo, që nga transporti publik deri te resortet idilike të skive në vend. Por ky realitet nuk e pengoi një shumicë të vogël votuesish zviceranë që të miratonin një ndalesë për mbulimin e plotë të fytyrës në hapsirat publike në referendumin e 7 Marsit.  Ndalesa nuk u nxit nga ndjenjat kundër mbatjes së maskës. Në fakt,...

‘CoronaJihad’: pandemia në funksion të politikave diskriminuese dhe islamofobe në Indi

Sot, ndërsa bota po lufton  me virusin Corona (COVID-19), që tashmë ka marrë qindra mijëra jetë, India po lufton me një tjetër kërcënim për jetën: urrejtjen anti-muslimane. Javët e fundit, në mediat sociale dhe grupet e WhatsApp-it kanë vërshuar thirrjet për bojkotime sociale dhe ekonomike të muslimanëve  dhe ka pasur  sulme të shumta fizike ndaj tyre, përfshirë  vullnetarët që shpërndajnë materiale lehtësuese, duke i akuzuar padrejtësisht ata për përhapjen e virusit me qëllim. E gjitha filloi kur autoritetet indiane njoftuan se gjetën një numër të madh të rasteve pozitive me virusin Corona në mesin e muslimanëve që kishin ndjekur një...

Epidemia neo-nazite në Gjermani: cilat janë pasojat për muslimanët dhe hebrenjtë?

Nga CJ Werleman Fuqizimi i estremizmit të krahut të djathtë në Gjermani duhet të vërë në alarm këdo. Autoritetet nuk duhet ta trajtojnë më si diçka që mund të kalohet lehtë. Një raport i kohëve të fundit zbuloi se aktivistët e krahut të djathtë të lidhur me ushtrinë dhe personelin policor kanë filluar të përgatitën për të kryer sulme terroriste. Kur një esktremist i krahut të djathtë vrau Walter Lubcke në qershor, një politikan pro refugjatëve, Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass tha se vendi i tij e ka gjetur vetën në mes të një epidemie terroriste neo-naziste. “Tetëdhjetë vjet që nga...

Tonet islamofobe të Fevziut në “Opinion”, tregues të normalizimit të Islamofobisë në media

Nga Bordi Editorial | Koment mbi emisionin "Opinion" të gazetarit Blendi Fevziu. Observatori Kombëtar Kundër Islamofobisë e ka ndjekur me vëmendje emisionin Opinion të transmetuar më datë 21 tetor 2019 në Tv Klan dhe ka vërejtur me keqardhje përdorimin e një gjuhe me tone islamofobe nga ana e drejtuesit z.Blendi Fevziu, veçanërisht gjatë pjesës hyrëse të emisionit. Paraqitja e mbulesës islame dhe leximit të Kuranit si “shenja të çuditshme” dhe tipare të ekstremizmit jo vetëm që është jo korrekte, por është një stigmatizim përgjithësues që prek me të padrejtë me dhjetëra e mijëra besimtarë...

Memoriali, shqiptarët dhe letra higjienike

Varrezat e luftës nxisin pajtim midis popujve. Ky pajtim përtej varreve më mbush me besim të plotë”, këto janë fjalët e Gjeneral Lejtnant Dora në prani të Atasheut Ushtarak të Ambasadës Gjermane, Stefan Miene, si dhe të Ambasadorit Gjerman në Shqipëri. Bëhet fjalë për inaugurimin e memorialit në vitin 2006 ne kodrat e liqenit të Tiranës, të as më shumë e as më pak, por 56 ushtarëve gjermanë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoninë përkujtimore, ishin të pranishëm një numër i madh përfaqësuesish të lartë të politikës dhe të sektorit ushtarak. Ndërsa Ambasadori Gjerman...
Foto: Richard Dawkins, eksponent i “Ateizmit të Ri”, dhe autoor i librit me titull: “The God Delusion” i vitin 2006 [Foto: AP/Fiona Hanson]

Ringjallja e “Ateizmit të Ri”

Nga Hamid Dabashi Autori është profesor i studimeve iraniane dhe letërsisë krahasusese pranë Universitetit të Kolumbias në Shtetet e Bashkuara. Në mars të këtij viti, në Shtetet e Bashkuara doli në treg një botim i ri me titull “Katër Kalorësit”. Libri përmban një hyrje nga komediani britanik Stephen Fry, tre ese dhe transkriptin e diskutimeve të regjistruara në vitin 2007 ndërmjet katër eksponentëve të të ashtuquaturit “ateizmi i ri”; Richard Dawkins-it, Sam Harris-it, Daniel Dennett-it, dhe Christopher Hitchens-it. Përpara këtij takimi, të katër kishin publikuar libra ku argumentonin se...

Ballkani, “kryeqyteti” i Islamofobisë në botë

Nga Yiannis Baboulias Ishte goxha shokuese për grekët kur dikush nga Twitter-i e vuri re shprehjen “Turkofagos” në snajperin e Brenton Tarrant, personit i cili vrau dhjetëra muslimanë në Zelandën e Re muajin e kaluar. E përkthyer shkurt, kjo fjalë do të thotë “turkongrënës”. Historikisht ka pasur “medalje nderi” për luftëtarët të cilët u dalluan gjatë revolucionit grek të vitit 1821 kundër Perandorisë Osmane. Sidoqoftë, është një kuptim i errët që rrjedh nga ky term, një kuptim të cilin grekët e dijnë mjaft mirë – e që e dinte mirë edhe terroristi i Zelandës së Re. Ky term e ka origjinën tek lindja...