Pse Blerim Latifi e mbron “Anton Zefin” kur e shan Adem Jasharin dhe na...

Nga Mustafë Bajrami Nuk e kam zakon të bëjë replika që ngrenë pluhur. Disa herë jam kritikuar nga miqtë e mij përse jam i tillë dhe përse nuk reagoj...

Etika e kritikës dhe një këshillë për ata që përdhosin figurën e hoxhës

Edhe pse e di që trajtimi i mëposhtëm prek ndjeshmërinë e shumë njerëzve dhe shkakton debat jo të vogël, e shoh veten të shtrënguar ta bëj këtë këshillë, edhe pse nuk kam aspak dëshirë...

Islamofobi në kohën e virusit Korona: për ata që as virusi nuk mund t’i...

Me guximin injorant të zeros, në përpjekje për të zeruar realitete  në Shqipëri, me shkrime të cilat zerojnë nënshkruesin dhe organin që i boton, këta individë kundrojnë plot mllef të kundërtën e tyre. Këta...

“Fake News”: taktikat naziste të Kinës kundër muslimanëve ujgurë

Nga Kemal Öztürk | Yeni Safak Propagandisti më i sukseshëm e më i efektshëm i luftës në botë ishte krahu i djathtë i Hitlerit, Joseph Goebbels-i. Metodat dhe taktikat propagandistike të përdorura nga Goebbels-i, që...

Pse sulmohet Elvis Naçi?

Si imam, Elvisi është sulmuar edhe herë të tjera në publik, ku mund të përmendim debatin e nxitur nga një gazetare show biz rreth përmbajtjes së njërës prej ligjeratave të tij publike. Themi sulmuar...

Memoriali, shqiptarët dhe letra higjienike

Varrezat e luftës nxisin pajtim midis popujve. Ky pajtim përtej varreve më mbush me besim të plotë”, këto janë fjalët e Gjeneral Lejtnant Dora në prani të Atasheut Ushtarak të Ambasadës Gjermane,...

Marrëdhëniet e Orientalizmit dhe Islamofobisë në Shqipëri

Nga Enis Sulstarova Në dijeninë time, ende nuk ekziston një studimi mirëfilltë e i hollësishëm i islamofobisë te shqiptarët, që të trajtojë formimin e saj dhe tiparet që shfaq në periudha të ndryshme, si edhe...

Skanderbeg-u i islamofobëve ‎

Terroristi që kreu masakrën e fundit në Zelandën e Re, në manifestin e tij të shkruar, ku ‎përligjte krimin nga pikëpamja e tij etno-raciste, kishte përdorur për gati njëzet e gjashtë herë ‎fjalën "pushtues"...

Islamofobët në Francë po mendojnë për luftë civile ndaj musilmanëve

Nga Léonard Faytre Dhuna e përshkallëzuar në mediat franceze vazhdon të përkeqësohet çdo ditë. Jam i habitur që bashkëqytetarët e m'i po inkurajojnë një luftë civile të mundshme në Francë me qetësi dhe gjakftohtësi, sikur...

Pse muslimanët po heshtin ndaj rastit të Tarik Ramadanit?

Nga Khaled Abou El Fadl Ajo që po ndodh në Francë me shkollarin zviceran Tarik Ramadanin është e turpshme dhe poshtëruese. Nuk mund të hesht më përballë kësaj parodie groteske të drejtësisë. Që kur janë ngritur...