Qeveria Kurti duhet ta adresojë Islamofobinë në Kosovë

Si Kryeministër i ardhshëm i një vendi me shumicë muslimane dhe një vendi me Islamofobi të theksuar, z. Albin Kurti duhet t'i sigurojë qytetarët e Kosovës se qeverisja e tij nuk do të ndjekë hapat e paraardhësve, por do të ndërmarrë politika konstruktive në luftimin e Islamofobisë dhe çdo lloj forme racizmi në shoqëri, duke ndërtuar një shtet të së drejtës në mënyrë që çdo qytetar ta ndiejë vetën të barabartë dhe pjesë e pandashme. 

Çfarë është Islami politik?

Nga Dr. Mustafë Bajrami Shënim redaksional: ‘Islami politk’ është nga termat më të keqkuptuar e njëkohësisht edhe...

Çfarë mund t’i mësojë Islami botës sot mbi racizmin dhe barazinë?

Nga Asma Afsaruddin Një ditë, në Mekë, Profeti Muhamed trondimi pasuesit e tij...

Pse duhet gjuha turke dhe dy fjalë për histerikët

Si gjithmonë, edhe në këtë rast, sa herë që përmendet Turqia dhe diçka turke, hop, brofin në këmbë ata “nacionalistë” të orëve...

Shpresë dhe skepticizëm: çfarë presin muslimanët nga presidenca e Bidenit

Nga Dr. Omar Suleiman Përgjatë 20 viteve të fundit, muslimanët amerikanë kanë qenë në një udhëkryq me kandidatët për presidentë dhe me dy partitë politike...

Intervistë me Besnik Sinanin: Islamofobia tek shqiptarët ka natyrë identitare

Besnik Sinani është doktorant në studimin e historisë, shoqërive, kulturave dhe religjionit islam në “Frei Universität” të Berlinit në Gjermani. Studimet e masterit i...

Retorika islamofobe në artikullin “Gratë e reja nga Kosova prijnë kampet në ISIS”

Nga Bordi Editorial | Vërejtje për artikullin hulumtues “Gratë e reja nga Kosova prijnë kampet në ISIS”, me autore Arbana Xharrën. E lexuam me vëmendje artikullin...

Media si dhunuese e dinjitetit njerëzor dhe nxitëse e paragjykimeve

Historia e Adrianës, vajzës e cila deklaroi se ishte dhunuar seksualisht, është edhe historia e mijëra femrave të tjera shqiptare, viktima të dhunës seksuale,...

Tonet islamofobe të Fevziut në “Opinion”, tregues të normalizimit të Islamofobisë në media

Nga Bordi Editorial | Koment mbi emisionin "Opinion" të gazetarit Blendi Fevziu. Observatori Kombëtar Kundër Islamofobisë e ka ndjekur...

Raporti mbi planin gjenocidial të Kinës: ‘derisa të gjitha kombësitë muslimane të pushojnë se ekzistuari’

Nga Riyaz Ul Khaliq | AA Kina po kryen gjenocid kundër komunitetit ujgur në rajonin autonom të Xinjiangut, thotë...

Propozimi francez për ndalimin e mbulesës islame ndez kritika të ashpra

Një projektligji mbi "separatizmin" në Francë ka shkaktuar kritika të forta nëse duhet apo jo të përfshihen ndryshime që ndalojnë studentet...

Plus
Suplement

Pushtimi izraelit dhe identiteti palestinez: intervistë me aktivistin palestinez Sami Al-Arian

Tufa të mëdha mallrash personale mbarten mbi shpinën e grave dhe fëmijëve palestinezë duke ngjitur afërsisht pesë mijë kilometra drejt tokës së askujt pranë...

Gangsterët e gjeopolitikës dhe plani i Izraelit për aneksimin e Palestinës

Nga Richard Falk Këto janë kohërat më të çuditshme. Për këtë pothuajse të gjithë jemi dakord. Po humbasim jetë të tëra në të gjithë botën ose...

Farid Hafez: Si u bëra “terrorist” brenda natës

Nga Farid Hafez Nga një studjues që analizon racizmin, që flet të vërtetën përballë pushtetit dhe që përfaqëson të margjinalizuarit, unë u shndërrova në “terrorist” brenda natës.

Një vështrim alternativ i kuptimit të terrorizmit dhe shkaktarëve të tij

Nga Antonella Randazzo Termi "terrorizëm" është shpikur në shekullin e 19-të, dhe është përdorur për kolonitë indigjene të cilat kundërshtonin dhe donin t’i rezistonin dhunës dhe pushtimit të fuqive europiane në Afrikë dhe Azi. Oligarkitë europiane, për të patur fuqinë...

Sfidat e të qënit grua e mbuluar në Kosovë

Nga Shqipe Gjocaj Biseda me gra të mbuluara muslimane mbi përvojat për stigmatizimin e tyre në sferat shoqërore dhe institucionale të Kosovës. Sumeja Kqiku gjithmonë kishte ëndërruar...

E fundit
Publikimet

NA THUAJ EDHE TI MENDIMIN TËND!

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.