fbpx

Buletini

Këtu do të pasqyrohen zhvillimet që kanë të bëjnë me Islamofobinë në rajon dhe në botë.

Çfarë është “Harta e Islamit” dhe pse shteti vë në rrezik...

Qeveria austriake akuzohet se ka ekspozuar publikisht të dhënat e ndjeshme të 620 shoqatave dhe udhëheqësve muslimanë përmes të ashtuquajturës “Hartë Kombëtare...

Raporti mbi planin gjenocidial të Kinës: ‘derisa të gjitha kombësitë muslimane...

Nga Riyaz Ul Khaliq | AA Kina po kryen gjenocid kundër komunitetit ujgur në rajonin autonom të Xinjiangut, thotë...

Propozimi francez për ndalimin e mbulesës islame ndez kritika të ashpra

Një projektligji mbi "separatizmin" në Francë ka shkaktuar kritika të forta nëse duhet apo jo të përfshihen ndryshime që ndalojnë studentet...

Parlamenti francez shqyrton mundësinë e “kampeve të internimit” për muslimanët

Një politikan i ekstremit të djathtë në Francë ka propozuar një projekt-ligj për të ndërtuar “kampe internimi” për muslimanët. Ligji i propozuar, i paraqitur nga...

Raporti: E djathta ekstreme në Europë ushqen Islamofobinë me teori konspirative

Me kontributin e 35 studiuesve, ekspertëve dhe aktivistëve të shoqërisë civile të specializuar në racizëm dhe të drejtat e njeriut, botimi i pestë i...

Akademikë nga e gjithë bota, në Stamboll për Islamofobinë: kush po...

Nga Riyaz ul Khaliq | AA Mbi 20 akademikë dhe ekspertë nga mbarë bota janë mbledhur sëbashku në një konferencë 3-ditore në Stamboll për të...

Vendimi historik i OKB: Ndalimi i Burkës në Francë, shkelje e...

Në një vendim historik ditën e martë, Komiteti për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara ka gjetur se ligji francez që ndalon...

Makabritetet e Mianmarit, njihuni me nobelisten e turpit

Një pjesë e botës kanë kthyer vëmendjen këto ditë tek një prej plojave më të tmerrshme njerëzore, atë që po ndodh në Mianmar. Atje,...

Studimi: Ja si po e deformon media përceptimin tonë ndaj terrorizmit

Studimi: Ja si po e deformon media përceptimin tonë ndaj terrorizmit

Nobelistë dhe liderë botërorë letër të hapur OKB-së: shpëtoni rohingat

Me dhjetëra fitues të Çmimit Nobel e kanë kritikuar liderën e Mianmarit, Aung San Suu Kyi se nuk u ka siguruar muslimanëve rohinga të...